Jak wyrobić sobie dobry akcent w języku obcym?

Nauka języka obcego to nie tylko gramatyka i słownictwo, na których zazwyczaj jesteśmy skupieni. Niezwykle ważna jest również wymowa, o czym często zapominamy. Nabycie umiejętności praktycznych nierzadko bywa trudniejsze od zdobycia wiedzy teoretycznej. Zatem jak nauczyć się akcentu?

 

Znajomość fonetyki i fonologii

W identyfikacji nowych dźwięków niezwykle pomocny jest alfabet fonetyczny. Co to takiego? To system transkrypcji fonetycznej, który przedstawia w sposób ujednolicony głoski wszystkich języków zapisywanych w nawiasach kwadratowych. Przedmiotem zainteresowań fonetyki jest fizyczny sposób powstawania i przekazywania dźwięków, jak również ich percepcja. Natomiast fonologia skoncentrowana jest na funkcjonowaniu dźwięków w systemie danego języka. W nauce języka obcego kluczową rolę odgrywa właśnie znajomość fonemów zapisywanych między znakami ukośnika. Samodzielne zdobywanie wiedzy i poznawanie zasad fonetyki i fonologii może być trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych i udać się na indywidualny kurs językowy.

 

Uważne słuchanie i sukcesywne ćwiczenie wymowy

W nauce dobrego akcentu znaczącą rolę odgrywa również „otaczanie się” językiem obcym. Na czym to polega? Warto w trakcie codziennego sprzątania domu lub podczas wykonywania innych czynności, zamiast muzyki włączyć podcast lub telewizję, gdzie rozmowy odbywają się w języku obcym. Mózg podświadomie rejestruje dźwięki w tle, pomimo tego, że nie skupiamy się na nich.

Jednak za jeden z bardziej efektywnych sposobów na udoskonalenie wymowy uznaje się regularne rozmowy z native speakerami, czyli osobami, dla których dany język obcy jest językiem ojczystym. Prowadząc dyskusję z obcokrajowcem, warto zwrócić uwagę na akcentowanie wypowiedzi i dokładnie przysłuchiwać się komunikatom.