W jakich branżach znajomość języków obcych odgrywa kluczowe znaczenie?

Znajomość języków obcych w wielu branżach zwiększa szanse na zatrudnienie i otwiera nowe perspektywy zawodowe. Zwykle w ogłoszeniach o pracę rekruterzy dokładnie określają, jakie języki obce powinien znać kandydat. Często konieczne jest także wykazanie się umiejętnością posługiwania się językiem na określonym poziomie w mowie i w piśmie. W wielu branżach jest to warunek konieczny. W dzisiejszych czasach absolutne minimum to znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym dlatego kursy językowe dla dorosłych stają się coraz popularniejsze.

Ofert pracy, w których nie ma wymogów znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego, jest coraz mniej. Wynika to poniekąd z faktu zacieśniania współpracy pomiędzy firmami na poziomie międzynarodowym. Firmy szukają nowych rynków zbytu i nowych kontrahentów, a więc nie ograniczają się wyłącznie do sektora krajowego. Język obcy stał się nie tylko domeną pracowników wysyłanych w delegacje i wymagany jest nawet w administracji biurowej.

 

W jakich branżach przydaje się znajomość języków obcych?

Obecnie język angielki jest językiem, który powinien znać każdy, choćby na podstawowym poziomie. Znajomość przynajmniej języka angielskiego umożliwia podjęcie pracy na stanowisku sekretarki lub asystentki zarządu – bez tej umiejętności ciężko jest komunikować się z kontrahentami z zagranicy. Tak naprawdę im więcej języków znamy, tym większe szanse mamy na zatrudnienie. Możliwość swobodnego komunikowania się z kontrahentami zagranicznymi jest kluczowa, dlatego poza językiem angielskim często wymagany jest drugi język. Dobra znajomość przynajmniej dwóch języków obcych pożądana jest na przykład w branży transportowej i spedycyjnej. Znajomość języków obcych odgrywa także kluczową rolę w firmach zajmujących się handlem międzynarodowym i importem towarów z zagranicy.