W jaki sposób francuski stał się językiem dyplomacji?

Język francuski jest jednym z najczęściej używanych języków świata. Zachwyca swoim brzmieniem i często przypisuje mu się miano języka miłości. Posługują się nim ludzie w różnych zakątkach świata i obecnie jest oficjalnym językiem wielu prestiżowych instytucji na świecie.

Do końca XX wieku był zaraz po języku angielskim najczęściej nauczanym językiem na świecie. Wywodzi się on z grupy języków romańskich, a na jego kształt miała wpływ łacina, a także języki: celtycki, galijski oraz frankijski.

Od XVIII wieku francuski pełnił funkcje języka międzynarodowego, przede wszystkim używanego w dziedzinie dyplomacji i kultury. Był bardzo popularny, w szczególności na dworach królewskich i wśród ludzi wyższych sfer, nie tylko we Francji, ale przede również w Anglii, Rosji, a także w Polsce. W naszym kraju powstawały liczne utwory literackie, jak chociażby satyra Ignacego Krasickiego "Żona modna", które piętnowały zbytnie zachłyśnięcie się francuszczyzną i wplatanie słów z tego języka do języka polskiego, co rzeczywiście świadczy o jego dużej ekspansji. 

Kariera języka francuskiego rozpoczęła się w 1798 roku, kiedy to Akademia Berlińska przyznała nagrodę dziełu Antoine’a de Rivarola De l'Universalité de la langue française (O uniwersalizmie języka francuskiego). Ogromną rolę w jego promowaniu miała także rewolucja francuska, która głosiła konieczność uniwersalizmu językowego całej Francji i porzucenie licznych dialektów na rzecz jednolitej mowy całego społeczeństwa. Francuski stał się również językiem pisarzy i filozofów, nie tylko z Francji, ale z całej Europy. Dzieła takich mistrzów, jak chociażby Gottfried Wilhelm Leibniz, Lew Tołstoj, Fryderyk Nietzsche czy Tomasz Mann powstawały w języku francuskim, przysparzając mu sławę na kontynencie europejskim. 

W dzisiejszych czasach język francuski ustąpił miejsca na podium językowi angielskiemu, jednak w dalszym ciągu jest chętnie wybierany przez uczestników kursów językowych. Niezależnie od tego, na naukę jakiego języka się zdecydujemy, z pewnością będzie to inwestycja w rozwój i przyszłość.