Poziomy znajomości języków obcych. Co oznaczają poszczególne literki?

Znajomość języka obcego na określonym poziomie jest wyznacznikiem, chociażby dla pracodawcy, czy posiadamy odpowiednie umiejętności na dane stanowisko. Najlepszym rozwiązaniem jest określanie poziomu swojej znajomości danego języka z wykorzystaniem europejskiego poziomu biegłości językowej. Poszczególne poziomy oznacza się odpowiednimi literami. Czy wiemy, na czym to polega?

 

Co oznaczają poszczególne literki?

Jeśli chcemy precyzyjnie wskazać szefowi, na jakim poziomie znamy język obcy najlepiej wpisać właśnie określoną literkę. Czy jednak wiemy co one oznaczają?

  1. Poziom podstawowy – użytkownik początkujący to poziom A1 i A2
  2. Poziom samodzielności – użytkownik samodzielny to poziom B1 i B2
  3. Poziom biegłości – użytkownik zaawansowany to poziom C1 i C2

Taką skalą posługuje się również wiele szkół językowych. Co istotne wykorzystanie jej pozwoli nam na odpowiednie sklasyfikowanie naszych umiejętności dotyczących posługiwania się językiem obcym na terenie całej Europy. W niektórych branżach odpowiednia znajomość języka ma ogromne znaczenie, w związku z czym warto posługiwać się precyzyjnymi określeniami.

Oznaczenie literowe powie zdecydowanie więcej niż zapis, że język znamy na poziomie komunikatywnym lub zaawansowanym. Oczywiście wszystko zależy od wymagań w określonej firmie. Czasem praca na danym stanowisku wymaga również sprawdzenia naszych umiejętności, więc z pewnością nie warto ich zawyżać.

 

Skąd znać swój poziom zaawansowania?

Samodzielna ocena mogłaby być bardzo subiektywna, dlatego w ocenie pomagają specjalne testy. Realizuje się je w wielu szkołach językowych, dzięki czemu kończąc pewien etap nauki doskonale znamy swój poziom językowy. Takie kursy z pewnością są idealne dla osób, którym umiejętności te będą niezbędne w życiu zawodowym. Warto więc rozważyć wybranie właśnie szkoły, która w taki sposób podchodzi do tematu nauczania w ramach prowadzonych zajęć. Oczywiście wszelkie certyfikaty również są dobrze widziane, jednak one nie mówią tak wiele.