Poliglotyzm - dobra rzecz! Ile języków obcych warto znać?

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta, doskonale wiemy, że znajomość języków obcych otwiera drzwi do kariery i pozwala swobodnie rozmawiać, wyjeżdżając za granicę. Nauka języka obcego, choć jest żmudna, to warta poświęcenia czasu. Im bardziej się przyłożymy, tym szybciej opanujemy obcy język. Jeśli jednak zależy nam na wysokopłatnej pracy, musimy znać dany język w stopniu zaawansowanym, w mowie i piśmie. Możemy zostać tłumaczem, pracować w międzynarodowych korporacjach w Polsce Luc za granicą. Warto uczyć się i szlifować język, bo możemy zarabiać, naprawdę niemałe pieniądze. Możemy liczyć na bardzo wysokie zarobki, kiedy niewiele osób posługuje się danym językiem, np. chińskim czy skandynawskim: duńskim, czy fińskim. Zanim zdecydujemy się na naukę danego języka, możemy sprawdzić niszę rynkową, oferty pracy i zarobki. Nie bądźmy pesymistami, twierdząc, że po opanowaniu danego języka w stopniu bardzo dobrym, zmniejszy się zapotrzebowanie na pracownika ze znajomością np. języka łacińskiego. Szkoła języków obcych Language Pro-Expert oferuje naukę dla osób w każdym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Proponuje indywidualne kursy językowe, korepetycje oraz szkolenia językowe. Ofertę kieruje do dzieci i młodzieży, dorosłych, a także seniorów. Korzysta z nowoczesnych i tradycyjnych technik nauki języków obcych, dzięki czemu sprosta wymaganiom każdej grupy wiekowej. Lektorzy w atrakcyjny i przystępny sposób pomagają kursantom, zwiększyć kompetencje językowe. W ramach oferty można wybrać następujące języki obce: angielski, francuski, hiszpański, łaciński, niemiecki i rosyjski. Szkoła pomagamy uczniom przygotować się do egzaminu maturalnego, a studentom w zdobyciu certyfikatów językowych. Z oferty mogą korzystać firmy i osoby poszukujące pomocy w zakresie słownictwa specjalistycznego: prawniczego, filozoficznego, psychologicznego, branżowego oraz związanego z naukami przyrodniczymi.

 

Poliglotyzm — ile języków obcych warto znać?

Wyraz poliglota pochodzi z języka greckiego i oznacza, wielojęzyczny. Nie ma rzeczy niemożliwych, ponieważ jest wiele osób, które posługują się perfekcyjnie kilkoma, a nawet kilkunastoma językami. Nie musimy ich podziwiać, ale możemy za to naśladować. Poligloci znają 15 i więcej języków obcych. Nawet jak opanujemy 5 języków, zasłużymy na miano poligloty. No dobrze, ale jak się nauczyć, tak wielu języków, zadajemy sobie pytanie. Najtrudniej nauczyć się 3., a później idzie dużo łatwiej. Z pewnością nie opanujemy języków w szkole średniej. Jeśli chcemy faktycznie mówić w kilku językach, powinniśmy zapisać się do prywatnej szkoły, która podobnie jak Language Pro-Expert, stosuje wiele technik, pozwalających w krótkim czasie, opanować dany język. Nauka w szkole językowej musi być praktyczna, czyli uczymy się tylko tego, co jest niezbędne. Nie jest dobrym sposobem, wkuwanie słówek na pamięć, ale musimy uczyć się rozmawiać. Niezbędna jest systematyczność. Ustalmy sobie czas na naukę, codziennie 30 – 60 minut. Czytajmy prasę i książki w danym języku. Jeśli posłuchamy rad lektorów, w ciągu pół roku, a nawet wcześniej, opanujemy język w stopniu komunikatywnym. Skupienie i rzetelna nauka przynosi zadowalające efekty. Nie jest tajemnicą, że dzieci uczą się najszybciej. Zapisując dziecko do szkoły językowej, nauczy się błyskawicznie języka obcego. Im jesteśmy starsi, tym potrzebujemy, więcej czasu na naukę. Seniorzy również mogą zostać poliglotami, jeśli tylko zechcą. Z językiem rosyjskim nie powinni mieć problemu, ponieważ w czasach PRL-u był obowiązkowy, więc wystarczy tylko przypomnieć sobie, by władać rosyjskim perfekcyjnie.

 

Jakie języki warto znać?

Angielski jest językiem popularnym, przydatny jest praktycznie wszędzie. Cała Europa zna angielski. W zasadzie na całym świecie możemy porozumieć się w tym języku. Język angielski jest jednym z łatwiejszych języków do nauki, z uwagi na nieskomplikowaną gramatykę i stosunkowo mały zasób słownictwa, na podstawowym poziomie. Jednak dziś sam angielski to za mało, bo powinniśmy znać też inne języki, jak np.: niemiecki, francuski i hiszpański. Wiele krajów i to nie tylko europejskich operuje w wymienionych językach. Warto ich się nauczyć, by móc podróżować i otrzymać dobrą posadę w Polsce. Jeśli znamy dany język, możemy wyjechać na studia zagranicę. Przykładowo po francusku możemy porozumiewać się nie tylko we Francji, ale również w Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu, Monako, Kanadzie i wielu krajach afrykańskich. Warto zapisać się na naukę hiszpańskiego, bo język opanujemy szybciej niż francuski i niemiecki. W hiszpańskim, słówka w większości wymawiamy, tak jak piszemy, co znacznie ułatwia naukę. Poza tym hiszpański jest bardzo melodyjny i nie posiada trudnej gramatyki. Nauka hiszpańskiego jest opłacalna, bo język hiszpański jest obecnie drugim najpowszechniej używanym na świecie językiem. Po hiszpańsku możemy rozmawiać, w takich krajach jak np.: Hiszpania, USA, Kolumbia, Argentyna, Boliwia, Chile, Dominikana, Kuba, Meksyk i w wielu krajach Ameryki Południowej.