Nie tylko dla dyplomatów. Język francuski na co dzień

Język francuski zajmuje pozycję drugiego najważniejszego języka w europejskim kręgu kulturowym. Bardzo często posługują się nim dyplomacji, ponieważ muszą biegle władać dwoma językami obcymi. Pierwszym językiem dyplomatycznym w Europie była łacina, a to właśnie z łaciny wywodzi się język francuski, który dominował na arenie międzynarodowej od XV wieku.

Dopiero w XX wieku język francuski stracił pozycję głównego języka dyplomacji na rzecz języka angielskiego. Wciąż jednak pozostaje językiem roboczym w wielu organizacjach, na przykład w ONZ czy też w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie Unia Europejska przestrzega zasady równouprawnienia języków dyplomacji, a więc językami oficjalnymi są języki wszystkich państw członkowskich.

 

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Język francuski może przydać się w życiu codziennym, zwłaszcza jeśli dużo podróżujemy, ale także w pracy. Francja jest w Polsce 3 głównym inwestorem zagranicznym, a francuskie przedsiębiorstwa obecne są w różnych sektorach gospodarki. Obecnie pracownicy płynnie posługujący się językiem francuskim są coraz częściej poszukiwani. Nauka języka francuskiego nie należy jednak do najłatwiejszych, dlatego warto zdecydować się na indywidualne kursy językowe. Język francuski opiera się na dość skomplikowanej gramatyce, w której występuje spora różnorodność czasów i trybów.

W szkołach najczęściej wybieranym językiem obok angielskiego jest język niemiecki, co wynika z lokalizacji. Niemcy jawią się jako dobre miejsce pracy w przyszłości. Niemniej język francuski jest powszechnie znany i używany nie tylko we Francji – bez przeszkód porozumiemy się nim w Belgii i Szwajcarii. Poza tym francuski jest językiem oficjalnym w krajach afrykańskich. Na całym świecie językiem francuskim jako głównym językiem posługuje się 80 milionów ludzi, a dla 70 milionów jest to drugi język.