Nauka rosyjskiego kiedyś a dziś - co się zmieniło?

Podejście do nauki języka rosyjskiego może być w naszym kraju bardzo różne. Niewątpliwie dużą rolę odgrywać tu będzie kwestia pokoleniowa. Jednak jakby nie było na pewno warto rozpocząć naukę języka rosyjskiego. Jednak co na przestrzeni czasu zmieniło się w tym, jak przebiega nauka języka naszych dalszych, wschodnich sąsiadów? Zastanówmy się przez chwilę właśnie nad tym tematem!

 

Po pierwsze: podejście

Mówiąc o nauce języka rosyjskiego, nie sposób pominąć tego, jak język ten jest postrzegany w naszym kraju, a właściwie jak postrzegany był. Ze względów politycznych rosyjskiego uczono się kiedyś dlatego, że był on językiem obowiązkowym w szkołach. Jak wiadomo, takie podejście rzadko kiedy ma to pozytywny oddźwięk.

Jednak od jakiegoś już czasu do języka rosyjskiego zaczyna się podchodzić jak do szansy na rozwój, znalezienie lepszej pracy albo nauczenie się języka, który jest tak naprawdę bardzo popularny na całym świecie. Do tego znajomość języka rosyjskiego otwiera możliwość dotarcia do wielu “rosyjskich wspaniałości”, czyli daje szanse poznania bogatej i fascynującej kultury, fantastycznych ludzi i przepięknych miejsc. Mocnym argument są też olbrzymie zasoby rosyjskiego Internetu – muzyki, filmów, publikacji naukowych i innych niezwykle przydatnych informacji.

Zatem bez wątpienia podejście do nauki języka rosyjskiego uległo znacznej przemianie w perspektywie czasu.

 

Po drugie: narzędzia  

Druga sprawa to metody nauki języka ogólnie, w tym także rosyjskiego. We wspomnianych już czasach obowiązkowej nauki rosyjskiego w szkołach, korzystano z jednego podręcznika i koniec. Dzisiaj zupełnie inaczej podchodzi się do tego tematu. Na dobrym kursie językowym wykorzystuje się wiele różnych narzędzi po to, aby nauka nie była męcząca. Przykłada się również uwagę do tego, aby dużo mówić w danym języku i dzięki temu przełamywać lęk przed jego używaniem. Na kursie języka rosyjskiego pojawią się też zabawy, quizy, a nawet gry, które pomagają w zapamiętywaniu słówek oraz niektórych form gramatycznych. Standardem stało się także korzystanie z różnych pomocy wizualnych, takich jak filmy, animacje czy ciekawe zdjęcia. Zupełnie inaczej niż kiedyś, gdy do dyspozycji była tylko tablica i książka, która nie za bardzo zachęcała do samej nauki.