Nauka języków z filmów i muzyki – dlaczego to ma sens?

Nauka języka obcego, chociaż tak niezbędna, nie powinna kojarzyć się z obowiązkiem. Żeby systematycznie praktykować, najlepiej traktować naukę jako przygodę i zabawę. Jak to zrobić? Rozwiązaniem sytuacji może być uczenie się języka obcego, korzystając z filmów i muzyki. Nauka ta metodą przynosi zadowolenie i jest efektywna. Nie wszyscy wiedzą, jak to robić, aby szybko zobaczyć postępy.


Nauka z filmów

Metoda uczenia się języka obcego podczas oglądania filmów naprawdę jest skuteczna! To jeden z najlepszych sposobów na to, aby obcować z językiem obcym w jego naturalnej postaci. Oglądając filmy w oryginalnej wersji językowej, można nauczyć się, jak używać go w realnych sytuacjach. Można też poznać język, który jest używany na co dzień. Najlepszą opcją jest oglądanie filmów bez polskich napisów – to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają już pewną znajomość tego języka. Osoby początkujące również mogą skorzystać z tej metody, wystarczy wybierać filmy o prostej fabule – na początku mogą być to bajki. Z czasem umiejętności językowe zwiększają się i od zrozumienia pojedynczych słów przechodzi się do rozumienia zwrotów i wyrażeń. Podczas domowego seansu filmowego, można robić notatki i zapisywać niezrozumiałe wyrażenia. Co oglądać na początku w obcym języku? To, co jest naprawdę interesujące. Łatwiej zapamiętać słownictwo, które wiąże się bezpośrednio z osobistymi zainteresowaniami. Istotne jest, by do nauki wybierać filmy, w których aktorzy nie porozumiewają się za pomocą dialektów i mają mało znany akcent.


Słuchanie piosenek

Dobre osłuchanie się z językiem jest dobrą podstawą do zgłębiania kolejnych materiałów do nauki. Słuchanie piosenek jest przyjemnym sposobem, aby wspomóc naukę. Dużo łatwiej zapamiętuje się rzeczy, które są przyjemne. Spędzając czas na słuchaniu piosenek, rozwija się głównie zdolność rozumienia ze słuchu. Nauka prawidłowego akcentu jest prostsza podczas śpiewania. Rytmiczna muzyka ułatwia w znacznym stopniu wymowę. Podczas słuchania można zapisać wszystkie niezrozumiałe słowa, a następnie porównać je z tekstem pierwotnym piosenki. Pozwala to na poznanie nowych wyrażeń w obcym języku. Jakie piosenki najlepiej wybierać do nauki? Najlepiej takie, które łatwo wpadają w ucho. Zaletą nauki języka poprzez słuchanie piosenek jest fakt, że może się ona odbywać się w każdym miejscu. Podczas słuchania mózg z automatu zapamiętuje różnego rodzaju związki frazeologiczne. Wyrabia się przy okazji płynność i elastyczność posługiwania się językiem. To także lepsze zrozumienie native speakerów oraz skuteczny sposób na zrozumienie i poznanie języka angielskiego. Należy jednak pamiętać, że metody takie, jak słuchanie piosenek lub oglądanie filmów muszą iść w parze z aktywną nauką, opartą na klasycznych powtórkach i ćwiczeniu nowego materiału.