Nauka języka poprzez zabawę. Kreatywne sposoby przyswajania wiedzy

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na przyswajanie języka obcego w przypadku dzieci jest zabawa. Jakie są kreatywne metody nauki, które można wykorzystać w tym zakresie oraz co sprawia, że są one tak efektywne?

 

Jakie są zalety kreatywnego przyswajania języka obcego?

Zanim przejdziemy do konkretnych metod, warto zastanowić się nad zaletami takich technik. Nauka języka przez zabawę to przede wszystkim frajda dla malucha, który w tym samym czasie nie tylko przyswaja obce słowa i zwroty, ale także czerpie z tego wiele radości. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dziecko angażuje się w zabawy emocjonalnie, a przez to również zdecydowanie szybciej się uczy. Sposób ten jest więc efektywny i sprawia, że kreatywne kursy językowe dla dzieci są po prostu przyjemniejsze i maluchy zdecydowanie chętniej w nich uczestniczą. Korzyść jest zaś oczywista – szybsze przyswajanie wiedzy.

Metody kreatywnej nauki języków obcych

Czas na konkretne techniki, które mogą być wykorzystane przy tej okazji. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim wiersze, piosenki i rymowanki, które mocno angażują dzieci i sprawiają, że łatwiej przyswajają one zwłaszcza wymowę konkretnych zwrotów.

Świetnie sprawdzają się też – zwłaszcza u starszych dzieci – gry typu memory, krzyżówki i Bingo. Kluczem w ich przypadku jest jednak to, aby nie stosować ich przez cały czas, a jedynie okazjonalnie tak, aby maluchy się nimi nie znudziły.

Ciekawą techniką, którą rodzice mogą zastosować także w domu jest zmiana języka w ulubionej grze dziecka. Oczywiście ważna będzie pomoc opiekuna, który na początku może wspierać dziecko w rozumieniu poszczególnych zwrotów. Atutem tej techniki jest możliwość „osłuchania się z językiem” oraz nauki bez konieczności większego zaangażowania.

Jeśli chodzi o kreatywne sposoby na przyswajanie wiedzy to jest ich wiele i powinny być one dopasowywane przede wszystkim do tego, co lubi dane dziecko i które zabawy są na niego najbardziej angażujące. Ma to znaczenie również wtedy, gdy maluch uczęszcza na zajęcia grupowe.