Nauka angielskiego z filmów i muzyki - czy to ma sens?

Lekcje z nauczycielem, zapamiętywanie słówek i wyrażeń, powtarzanie gramatyki i rozwiązywanie ćwiczeń – to wszystko są ważne elementy nauki języka angielskiego. Jednak istotny jest także jak najczęstszy kontakt z językiem. Nie musimy mieszkać za granicą, aby codziennie otaczać się obcym słownictwem. Wystarczy oglądać filmy i słuchać angielskich piosenek, bo przecież nie ma nic lepszego niż łączenie przyjemnego z pożytecznym.


Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Na wstępie warto podkreślić, że oglądanie filmów nawet z napisami na początku nauki danego języka może być bardzo trudne. Bez podstawowej znajomości gramatyki i słownictwa niewiele zrozumiemy i nie nauczymy się czegoś nowego. Dlatego taka forma oswajania języka obcego jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy opanowali już podstawy i chcą wejść na wyższy poziom. Ważny jest też odpowiedni dobór filmów. Jeżeli włączymy produkcję, gdzie dominuje slang lub bohaterowie mówią z nieznanym nam akcentem, to trudno będzie nam się skupić na historii. Warto zacząć np. od filmów animowanych. Dobrym pomysłem będzie też wybór tytułu o tematyce związanej z naszymi zainteresowaniami.

Nie należy się zrażać, jeżeli nie wszystko od razu wyda nam się zrozumiałe. Podobnie jak kursy językowe, także nauka przez oglądanie filmów i seriali wymaga systematyczności. Taka forma pozwoli nam osłuchać się z wymową, poznać kulturę i obyczaje, a przede wszystkim da nam kontakt z językiem, którym na co dzień się nie posługujemy.

Czy można nauczyć się angielskiego z piosenek?

Muzyka jest niezwykle skutecznym narzędziem do nauki języka. Piosenki zawierają całe mnóstwo przydatnych słówek, zwrotów i wyrażeń oraz pozwalają wyczuć i zrozumieć intonację. Jednak przede wszystkim same wpadają nam do głowy. Przeboje „grają” w naszych myślach, często nawet nieświadomie je nucimy. Muzyki możemy słuchać w trakcie relaksu, jazdy samochodem czy biegania. Przychodzi nam to naturalnie, dzięki czemu nie czujemy przymusu. Po kilku pierwszych samodzielnych odsłuchaniach warto sprawdzać teksty słuchanych piosenek w internecie lub oglądać teledyski z napisami. Z czasem opanujemy język śpiewająco!