Kiedy warto postawić na indywidualną naukę języka?

Nauka języków obcych jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotna, a znajomość nowego języka zaczyna stawać się obowiązkiem, który dotyczy nie tylko młodych ludzi. Możliwość zrozumienia mowy drugiego człowieka procentuje zarówno w pracy, jak i podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. Są różne sposoby na naukę. Dużo szkół językowych oferuje kursy grupowe. Czy zapewniają efektywne nauczanie? Kiedy warto zainwestować w naukę indywidualną?

 

Kursy grupowe

W dzisiejszych czasach nauka słów obcych to podstawa – bez ich znajomości trudno się obejść. Wymaga ona przede wszystkim poznania nowych słówek i gramatyki, ale także konstrukcji zdań czy wymowy i wiele więcej. Kursy grupowe to model, do którego jesteśmy przyzwyczajeni od najmłodszych lat w przedszkolach i szkołach. Jednym z ważniejszych elementów zajęć w grupach są różnego typu ćwiczenia w parach oraz dyskusje, podczas których kursanci uczą się sami od siebie. Podczas takiej aktywności można w łatwy sposób zweryfikować poziom znajomości języka oraz przełamać bariery językowe i strach przed mówieniem. Tego rodzaju zajęcia są idealne dla osób, które lubią przebywać z ludźmi, a publiczne zabieranie głosu nie sprawia im problemów. Uczenie w grupie to dodatkowa motywacja – sukcesy innych mogą wywoływać potrzebę dodatkowej nauki, by dorównać innym kursantom. Praca w grupach to jednak konieczność dostosowania się do innych, co może opóźniać naukę. Lektor prowadząc zajęcia grupowe, musi skupić się na wszystkich uczestnikach zajęć i z każdym z nich pracować. Z tego powodu decydując się na kurs grupowy, warto wybrać szkołę językową, w której grupy mają maksymalnie 10 kursantów – tylko wówczas nauka w takim trybie spełni swoje zadania.

 

Zajęcia indywidualne

Indywidualne kursy językowe są droższą opcją nauki języka obcego, ale przy takim trybie pracy lektor skupia swoją uwagę tylko na jednej osobie. Podczas lekcji indywidualnych przerabiane jest dużo więcej materiału, niż podczas lekcji grupowych, a sam uczeń zmuszony jest do częstszego zabierania głosu. Kiedy warto zainwestować w indywidualną naukę języka? To forma zajęć, która bardziej odpowiada osobom z natury nieśmiałym i często pracującym – tu zaletą jest elastyczność w wyborze terminów spotkań. Zajęcia indywidualne pozwalają na dostosowanie częstotliwości spotkań do pozostałych obowiązków oraz dopasowanie tempa nauki do umiejętności kursanta. Podczas zajęć indywidualnych można skupić się na zdobyciu konkretnej wiedzy – na przykład specjalistycznego słownictwa, które przyda się w pracy. Po wykonaniu zadania nie trzeba czekać na innych uczestników, co przyspiesza zdobywanie wiedzy. Z drugiej strony zajęcia indywidualne nie zmuszają do szybkiego wykonywania zadań, by nadążyć za grupą.