Języki obce dla seniorów. Jak nauczyć się angielskiego w starszym wieku?

Przejście na emeryturę równa się większej ilości wolnego czasu. Wielu seniorów zapełnia go sobie rozmaitymi rodzajami aktywności – jak np. nowe hobby, sport czy poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Zajęciem, które nie tylko dostarczy nam rozrywki, lecz także usprawni działanie naszego umysłu, jest nauka języka obcego.

 

Czy starsza osoba może nauczyć się angielskiego? Oczywiście!

Wielu ludzi uważa, że nauka języków obcych zarezerwowana jest dla ludzi młodych, ponieważ w późnym wieku uniemożliwiają ją problemy z pamięcią i przetwarzaniem informacji. Choć osoby starsze rzeczywiście muszą włożyć w naukę trochę więcej wysiłku niż dzieci czy nastolatki, wciąż mają szansę opanować nowy język.

Dużą pomocą są tu kursy językowe dla seniorów przygotowane tak, by maksymalnie ułatwić im proces przyswajania wiedzy. Zapisując się na taki kurs, zapełnimy sobie czas wolny i oddalimy ryzyko nudy. Co więcej, podczas zajęć zawrzemy nowe znajomości z ludźmi w naszym wieku i o podobnych zainteresowaniach.

Dodatkową korzyścią z nauki języka angielskiego w wieku starszym jest stymulacja pracy mózgu i możliwość dłuższego utrzymania go w dobrej kondycji. Konieczność skupiania się na gramatyce i słownictwie przyczynia się też do zwiększenia i poprawienia koncentracji. Ponadto naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy nauką języków obcych w późnym okresie życia a zmniejszeniem prawdopodobieństwa choroby Alzheimera.

Innym powodem, dla którego możemy – i powinniśmy – podjąć naukę angielskiego mimo późnego wieku, jest fakt, że współcześnie język ten stał się obecny w wielu aspektach naszego życia codziennego. Znając go, będziemy więc lepiej radzić sobie m.in. z czytaniem etykiet zagranicznych produktów w sklepach, obsługą telewizora czy innych urządzeń elektronicznych, a także poruszaniem się po Internecie.

Również porozumiewanie się z młodszym pokoleniem będzie znacznie prostsze – nasze dzieci i wnuki często posługują się specyficznym, pełnym anglicyzmów slangiem, który dzięki znajomości angielskiego stanie się dla nas bardziej czytelny.