Jak zmieniło się podejście do nauki rosyjskiego na przestrzeni lat?

Za czasów PRL język rosyjski był obowiązkowy w polskich szkołach. Musieli się go uczyć wszyscy. Przez większość osób traktowany był jako zło konieczne, chociażby ze względu na sytuację polityczną. To, co przymusowe, nigdy nie jest dobrze przyjmowane, więc gros uczniów podchodziło do niego z wielką niechęcią, podobnie jak do samego Związku Radzieckiego. Za czasów PRL był przymusowy.

Uczyli się go wszyscy Polacy, bez względu na swoje poglądy i umiejętności. Traktowany był niczym ojczysty. Został wręcz znienawidzony, tak z resztą, jak Związek Radziecki. Nauczyciele i wykładowcy doskonale o tym wiedzieli. Można było się więc spodziewać, że po upadku komunizmu, zakończy się obowiązkowa nauka w szkołach i na uczelniach. Osoby, które opanowały perfekt rosyjski, wygrały na tym, ponieważ obecnie jest bardzo przydatny. Dzieci i młodzież dziś go szlifują, bo stał się jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Pożądany jest na rynku pracy. Polskie i zagraniczne firmy współpracującą z Rosją oraz z innymi krajami byłego ZSRR, więc poszukują tego rodzaju specjalistów. Szkoła języków obcych Language Pro-Expert wiedząc o tym, wprowadziła do oferty także język rosyjski.

 

Kto i dlaczego chce się uczyć rosyjskiego?

Jest pożądany ze względów zawodowych. Można otrzymać dobrze płatną pracę, znając biegle język rosyjski. Możliwości jest całkiem sporo, bo handel z Rosją i krajami byłego ZSRR rozwija się w dynamicznym tempie. Jest przydatny nie tylko w sprzedaży, ale również w: transporcie, usługach celnych, zaopatrzeniu, finansach, budowlance, gastronomii. Kolejną kwestią są podróże, bo ten region należy do atrakcji turystycznych. W szkołach czy na kursach uczą się go od podstaw dzieci i młodzież, natomiast osoby starsze przypominają. Jeśli jednak ktoś nie miał nic do czynienia z rosyjskim, to powinien przygotować się, że tak łatwo nie będzie, jakby się wydawało. Nie wystarczy nauczyć się słówek i zwrotów. Jest tu bogata gramatyka, którą trzeba opanować.