Jak wygląda egzamin certyfikacyjny z języka obcego?

Egzamin certyfikacyjny z języka różni się nieco w zależności od tego, o jaki dokładnie certyfikat chcemy się ubiegać. Mimo to ogólna forma w większości przypadków jest bardzo podobna i pozwala na gruntowne sprawdzenie wiedzy językowej kandydata. Sprawdźmy więc szczegóły w tym zakresie.

 

Części egzaminu z języka obcego

Typowy egzamin certyfikacyjny składa się z kilku części. Pierwsza z nich to czytanie oraz użycie języka. Aby zweryfikować wiedzę w tym zakresie, prezentowane są teksty użytkowe oraz zadania z nimi związane.

Kolejna część to pisanie. Wymaga znajomości różnych form wypowiedzi pisemnej, zwłaszcza typowo użytkowych takich jak list czy też recenzja.

Egzamin certyfikacyjny składa się dodatkowo ze słuchania. To oczywiście kluczowa część jeśli chodzi o znajomość języka obcego, bez której sprawna komunikacja jest po prostu niemożliwa.

Ostatnie, choć niemniej ważne, jest mówienie, dzięki któremu weryfikowana jest umiejętność skutecznego komunikowania się podczas bezpośredniej rozmowy. Zazwyczaj ta część okazuje się być najbardziej stresująca dla kursantów, dlatego tak ważne jest to, aby dobrze się do niej przygotować. Stąd też tak dużą popularnością cieszą się kursy językowe dla dorosłych, dzięki którym można wytrenować skuteczniejsze komunikowanie się i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo zdania egzaminu.

 

Różne egzaminy, różne aspekty do poruszenia

Warto pamiętać także o tym, że specyfika różnych egzaminów certyfikacyjnych z języków obcych może być nieco inna. Dlatego tak ważne jest to, aby przygotowywać się do nich pod okiem specjalistów. Doświadczeni nauczyciele wiedzą, jakie są struktury poszczególnych egzaminów certyfikacyjnych i na czym trzeba się w ich przypadku skupić. Będą też w stanie szybko wychwycić najważniejsze kwestie dla kursanta oraz to, które umiejętności wymają jak najszybszego dopracowania.

Planujesz podejście do egzaminu certyfikacyjnego z języka obcego? Chcesz dowiedzieć się, na czym się skupić i jak dopracować swoją bieżącą wiedzę? Jeśli tak, to koniecznie skorzystaj z oferty naszej szkoły.