Jak szybko zapamiętywać nowe słówka?

Nauka języków obcych nie jest prostym zadaniem. Na szczęście dostępnych jest wiele kursów językowych dla dzieci i dorosłych, dzięki czemu można skorzystać ze wsparcia specjalistów. Jedną z kwestii, o które trzeba zadbać podczas edukacji, jest nauka nowych słówek. Jak robić to szybko i skutecznie? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

 

Cierpliwość i skojarzenia podczas nauki słówek 

Istnieje wiele metod, które ułatwiają naukę nowych słówek. Poszukując odpowiednich dla siebie, warto pamiętać przede wszystkim, że przyswajanie obcego języka jest procesem. W związku z tym najlepiej grupować słówka i uczyć się ich tematycznie. Im węższy zakres, tym większe prawdopodobieństwo szybszego opanowania. Na dobrym kursie językowym dla dorosłych uczestnicy usłyszą z pewnością również o skojarzeniach. Najlepiej wybierać takie, które będą zabawne albo po prostu charakterystyczne.

 

Co jeszcze może pomóc w nauce słówek? 

Nauka języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego z pewnością będzie łatwiejsza dzięki pisaniu i rysowaniu. Ten sposób sprawdzi się szczególnie w przypadku kursów językowych dla dzieci. Najmłodsi bowiem zwykle lepiej przyswajają wiedzę, ręcznie przepisując albo rysując obok znaczenie słów. Oprócz tego dobrze również przetestować, czy pomocne okażą się:

  • fiszki (mogą być wykonane własnoręcznie),
  • mapy myśli, które przedstawiają słówka w graficzny sposób i łączą je ze sobą,
  • codzienne notatki – w zależności od zakresu nauki słówek można na przykład stworzyć listę zakupów albo rzeczy do zrobienia w języku angielskim czy niemieckim i zabrać ją ze sobą,
  • tworzenie zdań z nowymi słówkami,
  • czytanie książek czy artykułów o tematyce odpowiadającej danej kategorii słówek,
  • praktyka, czyli konwersowanie na konkretne tematy, na przykład na kursie językowym.