Jak przełamać wstyd przed rozmową w języku obcym?

Nauka języka obcego zwykle wiąże się z pewnymi trudnościami. Wiele osób miewa problemy ze zrozumieniem zasad gramatycznych albo opanowaniem niektórych słówek. Jednak zdecydowana większość osób boryka się z barierą językową, którą jest strach lub wstyd przed porozumiewaniem się w danym języku.

Może to wynikać z obawy przed popełnieniem błędów lub niezrozumieniem tego, co chce przekazać rozmówca. Warto starać się przezwyciężać ten strach, ponieważ mowa jest nieodłącznym elementem nauki każdego języka.

 

Akceptacja błędów, przełamanie strachu i ćwiczenia

Mówi się, że nie popełnia błędów, tylko ten, kto nic nie robi. W przypadku nauki języka obcego właśnie tak jest. Jednak dzięki popełnionym błędom możemy się sporo nauczyć. Niewielkie potknięcia językowe zwykle zostają przez nas zapamiętane, a poza tym ewentualna pomyłka jest motywacją, by uzupełnić ewentualne braki w wiedzy. Każdy z nas się czegoś boi, szczególnie jeśli chodzi o robienie nowych rzeczy. Jednak nie sposób nauczyć się nowego języka, nie porozumiewając się w nim. Początki mogą być trudne. Dlatego warto zacząć choćby od mówienia samemu do siebie albo starania się myśleć w danym języku. To doskonały sposób na utrwalenie pewnych zwrotów i oswajanie się z językiem. Na początek warto również porozmawiać z innymi osobami przez Internet. Można tam znaleźć liczne grupy networkingowe czy czaty, których dodatkową zaletą jest możliwość zaglądania do słownika w razie potrzeby.

 

Kursy językowe

Samodzielnie wykonywane ćwiczenia są bardzo ważne, jednak języka najlepiej uczyć się na kursie od profesjonalistów. Dzięki indywidualnie określonym potrzebom (w kwestii poziomu odpowiedniego dla konkretnego Ucznia czy zakresowi słownictwa, które go interesuje) prowadzący zajęcia pomoże przełamać wstyd przed rozmową w języku obcym, udzielając wskazówek. Udział w kursie może okazać się pomocny również dla dzieci, ponieważ często lepiej niż dorośli radzą sobie one z opanowaniem akcentu czy intonacji. Podczas kursu językowego dla dzieci najmłodsi mogą obyć się z rozmową w języku obcym, a oprócz tego będzie im łatwiej porozumiewać się również w dorosłym życiu.