Jak przełamać opór przed mówieniem w języku obcym?

Znasz język obcy na poziomie komunikatywnym, ale kiedy zdarza się okazja do konwersacji, nieśmiało odpowiadasz krótkimi zdaniami. Na zajęciach w szkole językowej chętnie uczestniczysz w rozmowach z innymi kursantami, ale gdy pojawia się okazja do pogawędki z obcokrajowcem, wolisz odsunąć się w cień.

Widzisz, jak osoby o znacznie słabszych kompetencjach językowych swobodnie rozmawiają za granicą, a ty boisz się popełnić błędu czy narazić się na śmieszność. To doskonale znane nam przypadki. Wielu ludzi ma spore opory przed mówieniem w języku obcym, chociaż ich umiejętności są niezłe.

Warto przełamać obawy, gdyż konwersacja z innymi, a szczególnie z obcokrajowcami, to najlepszy sposób, aby podnieść swoje kompetencje, nabrać śmiałości i wykorzystać w praktyce zdobyte umiejętności. W tym wpisie podpowiemy Ci, co warto zrobić i o czym pamiętać, aby bez żadnych oporów rozmawiać w innym języku.

  1. Zaakceptuj swój strach i nie demonizuj go. Jest zupełnie zrozumiałe, że odczuwasz pewne obawy przed rozmową w języku obcym. Jednak tego rodzaju emocje nie powinny cię paraliżować. Pamiętaj, że rozmowa to nie tylko sposób na komunikację z innymi, ale również najlepsza metoda na podnoszenie kompetencji. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz wprawy w mówieniu. Staraj się więc do każdej rozmowy w języku obcym podchodzić jak do wyzwania, którego warto się podjąć mimo pojawiającego się strachu.

  2. Nie bój się popełniania błędów. To jeden z poważniejszych problemów, z jakim borykają się nawet osoby o wysokich kompetencjach językowych. Obawiamy się zarówno tego, że popełnimy błędy, jak również kompromitacji, jaka może się z tym wiązać. Pamiętaj jednak, że większość błędów językowych, jakie popełniamy, jest zupełnie ignorowana, a nawet niezauważana przez naszych interlokutorów. Aby nauczyć się czegokolwiek, trzeba próbować, a podczas takich prób możesz popełniać błędy, aby następnie wyciągać z nich wnioski. Bez tego trudno spodziewać się postępu.

  3. Opanuj podstawowe wyrażenia, które najczęściej używane są w prostych konwersacjach. W codziennym życiu rzadko prowadzimy skomplikowane konwersacje o sprawach politycznych, ekonomicznych czy filozoficznych. Najczęściej są to tzw. small talk, czyli proste rozmowy o podstawowych kwestiach dotyczących naszego samopoczucia lub pogody. Tak naprawdę pula pomysłów do rozmów jest dość ograniczona i w zasadzie z wieloma osobami poruszamy podobne tematy. Aby przełamać swoje obawy przed mówieniem, postaraj się nauczyć podstawowych zwrotów, jak np. wyrażenia zrozumienia i słuchania, niezrozumienia, zdziwienia, zadowolenia i niezadowolenia itd. Wiedząc, że jesteś dobrze przygotowany do takich niezobowiązujących rozmów, łatwiej będzie ci zyskać pewność siebie i swobodę w kontaktach z innymi.

  4. Staraj się codziennie ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza — to powiedzenie w pełni odnosi się do nauki języków obcych. Warto dążyć do tego, aby możliwie jak najczęściej mieć kontakt z językiem, którego się uczysz. Możliwości ku temu jest wiele: kursy językowe, konwersacje podczas zajęć, grupy na portalach społecznościowych, filmiki na YouTube, programy do nauki itd. Nawet zwykłe sprawdzanie znaczenie słów w słowniku to sposób na doskonalenie swoich umiejętności. Staraj się poświęcić kilka minut każdego dnia na ćwiczenia mówienia i rozumienia tekstów mówionych.

  5. Trenuj nie tylko mówienie, ale i rozumienie ze słuchu. Odnosząc się do poprzedniej porady, zachęcamy również do trenowania rozumienia ze słuchu. Kompetencje związane z mówieniem zwykle idą w parze z kompetencjami z zakresu rozumienia. Dlatego też warto ćwiczyć obie umiejętności, zarówno podczas zajęć w szkole językowej, jak i w domu.

  6. Nie martw się swoim akcentem. Wiele osób świadomie rezygnuje z rozmów z innymi z powodu swojego akcentu. Pamiętaj jednak, że postrzeganie obcego akcentu nie jest jednoznaczne. W środowiskach międzynarodowych często można usłyszeć różnorodne akcenty, co w żaden sposób nie stanowi bariery w porozumiewaniu się. Szczególnie jeśli twój zasób słownictwa i umiejętności gramatyczne są na dobrym poziomie, nikt nawet nie zwróci uwagi na twój akcent — nie wpływa on na funkcjonalny aspekt używania języka obcego ani nie jest traktowany jako błąd.

  7. Uśmiechaj się! Bez względu na to, czy mówisz po polsku, angielsku, niemiecku, francusku czy chińsku — uśmiechaj się i bądź życzliwy dla swojego rozmówcy. Uśmiech i dobre nastawienie potrafi przełamać wszystkie lody — nawet bez słów.