Jak przełamać niechęć przed mówieniem w obcym języku?

Nauka języków obcych wiąże się z samymi korzyściami, dlatego nie warto kryć się w cieniu i unikać konwersacji z obcokrajowcami. Niestety, nawet wieloletnia edukacja szkolna oraz nauka w dobrej szkole językowej nie zawsze okazują się wystarczające, aby w pełni przełamać strach i dać się porwać swobodnej rozmowie. Wyjaśniamy, co nas blokuje i jak przełamać niechęć przed mówieniem w obcym języku.

 

Dlaczego nie lubisz rozmawiać w obcym języku?

Wiele osób paraliżuje strach, gdy mają porozmawiać z obcokrajowcem. Nie jest to związane z brakiem wiedzy, ale z wewnętrznym przekonaniem, że coś pójdzie nie tak i narazimy się na nieprzyjemne uwagi. To błędne rozumowanie, które staje się przyczyną poważnej blokady. Wiara we własne umiejętności to podstawa realizacji każdego celu. Tak jest i w przypadku rozmowy w języku obcym. Strach ma wielkie oczy i jest przyczyną niechęci do mówienia w obcym języku, więc musimy przede wszystkim podejść do stawianych nam wyzwań w opanowany sposób. Jeżeli czujemy się pewnie na zajęciach w szkole językowej i rozmawiamy z lektorem, to bez problemu poradzimy sobie także podczas rozmowy z osobą biegle władającą językiem, którego się uczymy.

 

Czego obawiamy się najbardziej?

Pomylony szyk zdania, niewłaściwy akcent, dobór złej formy gramatycznej to zdecydowanie najczęstsze obawy osób, które uczą się języków obcych. Obawa o to, że zostaniemy wyśmiani, skrytykowani w towarzystwie lub powiemy coś, co nie ma związku z tematem konwersacji, zniechęca do rozmowy w języku obcym osoby w różnym wieku. Nie można się jednak poddawać, bo wówczas nauka pójdzie w przysłowiowy las.

 

3 sposoby na przełamanie niechęci do mówienia w obcym języku

Po pierwsze: uwierz w siebie

Jeżeli dobrze radzisz sobie na zajęciach z języków obcych, odnosisz sukcesy w szkole językowej oraz zaliczyłeś kolejne lata edukacji, to znaczy, że zdobyłeś wiedzę, która pozwala swobodnie rozmawiać w obcym języku. Mało prawdopodobne jest to, że kolejni nauczyciele się mylili i wystawiali oceny zaliczeniowe, które nie były odzwierciedleniem Twoich umiejętności. Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, dlatego postaraj się nie przejść obojętnie obok pytającego o drogę obcokrajowca. Nie oczekuje on od Ciebie wygłoszenia referatu i posługiwania się specjalistycznym słownictwem.

 

Po drugie: ucz się na błędach

Popełnienie błędu nie oznacza końca świata! Ważne jest to, aby potrafić się do niego przyznać przed samym sobą. Praktyka czyni mistrza, więc do dzieła! Systematyczne powtórki pozwolą uniknąć błędów i zwiększą komfort odczuwany podczas konwersacji.

 

Po trzecie: bądź sobą

Obcokrajowcy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż swobodna konwersacja w obcym języku bywa problemem. Jeżeli zbyt mocno się starasz, to stres odbiera radość z rozmowy oraz powoduje, że zapominasz, co miałeś do powiedzenia. Najłatwiej jest pokonać niechęć oraz lęk, mierząc się z rzeczywistością i akceptując możliwość popełnienia błędu.