Jak przekonać dziecko do nauki języków obcych?

Twoje dziecko osiągnęło już wiek, w którym może zacząć uczyć się języków obcych? Zanim zapiszesz je na zajęcia, postaraj się odpowiednio zmotywować je do nauki - jeżeli bowiem będzie do niej przymuszane, nawet najlepsze kursy językowe mogą nie odnieść pożądanego efektu.


Jak możemy zachęcić dziecko do nauki języków

Kilkuletnie dzieci są otwarte na poznawanie świata i przyswajanie wszelkich bodźców - to właśnie dlatego nauka idzie im znacznie lepiej, niż większości dorosłych. Jeżeli chcesz wykorzystać ten potencjał, staraj się nie zadusić go pod presją codziennego powtarzania formułek i słówek - zamiast tego subtelnie wprowadź język obcy do życia swojej pociechy, np. poprzez odtwarzanie posługujących się nim filmów czy piosenek dla dzieci. Nawet jeśli nie wszystkie słowa i zdania będą dla niego zrozumiałe, w ten sposób osłucha się z nowym językiem, co znacznie przyspieszy późniejszą naukę.

Sam proces nauczania również powinien zostać wdrożony powoli i subtelnie - możemy np. zacząć od słownictwa zamkniętego w obrębie znanych dziecku tematów, takich jak dom, zabawki, rodzina czy jedzenie. Warto w taki sposób poprowadzić wdrażanie, by łączyło naukę z zabawą - np. poprzez próby opisania należących do dziecka przedmiotów czy ulubionych postaci z bajek. Świetne efekty może też przynieść nauka za pomocą fiszek z kolorowymi grafikami - wesołe obrazki będą znacznie łatwiejsze do zapamiętania niż same słówka.

 

Pamiętajmy jednak, że nie należy przeciążać dziecka ćwiczeniami - jeżeli nie jest w stanie skupić się na nich dłużej niż przez 20 minut, do niczego go nie zmuszajmy. W przeciwnym wypadku zacznie kojarzyć sobie naukę z nudą i nieprzyjemną koniecznością oderwania się od zabawy. Starajmy się też raczej motywować dziecko do dalszej nauki niż krytykować je i skupiać się na jego błędach. Jeżeli będzie kojarzyło sobie język obcy z byciem nieustannie poprawianym, straci pewność siebie i zniechęci się do nauki. Zamiast więc wytykać mu pomyłki, postarajmy się raczej pokazać mu wszystkie możliwości, jakie oferuje znajomość języka - takie jak spotykanie nowych fascynujących osób, a także możliwość oglądania obcych filmów czy czytania książek.