Jak nauka języków wpływa na rozwój mózgu?

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego to konieczność, która daje nowe możliwości znalezienia pracy, zwiedzania innych krajów oraz poznania ludzi. Systematyczna nauka daje jednak nie tylko satysfakcję i pozwala osiągnąć językową swobodę w posługiwaniu się językiem. Znajomość drugiego i kolejnych języków może zmienić strukturę mózgu i zwiększyć percepcję, bez względu na to, w jakim wieku rozpoczyna się edukację. Jak jeszcze może zmienić się mózg podczas nauki języka obcego?


Wzrost mózgu

Podczas nauki języka obcego wytwarzane są nowe połączenia neuronowe, co jest wyraźnie odczuwalne. Nauka języka wpływa na rozwój kory mózgowej, czyli obszaru odpowiedzialnego za pamięć, myślenie, świadomość i zdolności językowe. Zatem im częstsza nauka języka, tym większa zdolność do jego przyswajania. Wykonane w Szwecji badania wykazały także, że pewne części mózgu u uczących się języków badanych wzrosły. A skany pokazały, że podczas wykonywania językowych zadań określone partie mózgu wykazują wzmożoną aktywność. Osoby, które władają więcej niż jednym językiem, mają znacznie lepszą pamięć i wykazują większą kreatywność oraz elastyczność umysłową od ludzi znających wyłącznie język ojczysty. Często osoby dwujęzyczne znacznie później chorują na Alzheimera oraz starczą demencję. Badania potwierdzają, że nauka języka ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu niezależnie od wieku użytkownika.


Uaktywnianie nowych obszarów

Wraz z upływem czasu oraz z postępującym wiekiem, mózg ulega stopniowej degradacji. Każdy człowiek rodzi się z ograniczoną liczbą szarych komórek, które są odpowiedzialne za gromadzenie oraz przetwarzanie informacji. Szarych komórek z upływem czasu jest coraz mniej, a na dodatek nie odradzają się, dlatego starsi ludzie mogą mieć problemy ze skupieniem, sklerozą oraz demencją. Aby zatem organ ten funkcjonował w najlepszy możliwy sposób, należy go odpowiednio trenować. Wówczas systematycznie kurcząca się liczba szarych komórek nie opiera się na ilości, a raczej na jakości, którą można uzyskać dzięki ich właściwemu stymulowaniu do rozwoju. Najlepszym rozwiązaniem jest nauka nowych rzeczy, w tym języka obcego. Poprzez poznawanie nowych słów w obcym języku, niejednokrotnie odkrywa się również te wyrazy w języku ojczystym. Nauka języka obcego to ćwiczenie dla mózgu, które można porównać do codziennej gimnastyki. Poznawanie zupełnie nowej struktury językowej skłania umysł do wysiłku i pracy. Potencjał mózgu zwiększa się poprzez to, że zaczyna używać się skojarzeń i parować słowa. Nauka języka obcego zmusza mózg do pracy na wielu płaszczyznach, czyli do tak zwanej wielozadaniowości. Poprzez naukę dużej ilości nowych słówek ćwiczy się swoją pamięć i zdolność zapamiętywania, co uaktywnia obszary mózgu.