Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw? Porady i sugestie

Znajomość języków obcych umożliwia swobodną komunikację podczas wyjazdów służbowych czy wakacyjnych. Daje ona też poczucie pewności siebie i otwiera praktycznie nieograniczone możliwości do nawiązania nowych znajomości. Podpowiadamy, jak nauczyć się języka niemieckiego od podstaw szybko i skutecznie.

 

Czy język niemiecki jest trudny?

Język niemiecki to język oficjalny nie tylko w Niemczech, ale też Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinie czy Belgii. Dla wielu jest on niemelodyjny i powszechnie uważa się, że nauka niemieckiego jest trudna. Wszystko jednak zależy od dialektu, z których każdy brzmi całkiem inaczej, ale też sposobu nauki języka. Prawdą jest, że gramatyka języka niemieckiego nie jest łatwa, a skomplikowane słowa mogą powodować trudności w ich opanowaniu. Jednak istnieje kilka trików, które pozwolą nauczyć się niemieckiego od podstaw szybko i z bardzo dobrym skutkiem.

 

Zacznij od kursu podstawowego

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele w języku polskim jest słów zapożyczonych z innych języków. Tak jest również w przypadku języka niemieckiego, którego spolszczone wyrażenia używamy potocznie. Kto z nas nie kojarzy słowa das Dach, der Handel czy der Platz? Choć różnią się pisownią łatwo rozpoznać je ze słuchu. Dlatego decydując się na naukę języka od podstaw warto uzmysłowić sobie, że wiele słów jest nam już znanych, a odpowiednie skojarzenie na pewno ułatwi poszerzenie dotychczasowej wiedzy i słownictwa. Warto na początek zapisać się na kurs języka na poziomie podstawowym, gdzie można poznać absolutne podstawy, czyli alfabet, liczebniki, podstawowe zwroty używane na co dzień oraz główne czasy wraz z odmianą.

 

Metody nauki języka

Nauka niezależnie od wieku ma wiele korzyści. Z jednej strony poszerza horyzonty, ale w wieku dorosłym pomaga ćwiczyć pamięć oraz koncentrację. Prawdą jest jednak, że im później zaczynamy uczyć się języka tym trudniej jest przyswoić nową wiedzę. Dlatego warto postawić na naukę przez skojarzenia. Metoda ta należy do najskuteczniejszych i jednocześnie najbardziej niedocenianych sposobów na szybkie przyswojenie języka obcego. Kluczem do opanowania języka jest znajomość słówek. Bez nich nie jesteśmy w stanie swobodnie się komunikować. Dlatego ucząc się nowych wyrażeń warto je zapisywać, a nawet rozrysowywać w formie obrazków. Dzięki wzrokowym skojarzeniom szybciej zapamiętuje się słownictwo, a nawet całe wyrażenia. Wciąż niedocenioną metodą nauki języka jest mnemotechnika, czyli zapamiętywanie z wykorzystaniem obrazów. Nauka polega na nadawaniu każdej informacji sensu oraz odwoływaniu się do doświadczeń.