Ile zyskujesz na rynku pracy dzięki znajomości języków?

Żyjemy w globalnej wiosce. Choć zdecydowana większość Polaków pracuje na co dzień w kraju, bardzo często prowadzą interesy międzynarodowe. Stało się to już właściwie codziennością - sprowadzamy towary z zagranicy lub je tam wysyłamy, zawieramy umowy i kontrakty z firmami zagranicznymi, szukamy pracowników na zagranicznym rynku pracy. Nic dziwnego, że znajomość języków obcych jest dziś wręcz podstawą w praktycznie każdym zawodzie. Ale w jakim stopniu może się ona przyczynić do polepszenia naszej sytuacji zawodowej? Czy faktycznie znajomość języków może mieć tak duży wpływ na naszą pozycję na rynku pracy? Sprawdźmy to!

 

W jakich zawodach język obcy jest potrzebny?

Możesz sobie pomyśleć: być może język obcy jest konieczny w dużych korporacjach, do pracy w wielkim mieście i na wyższych stanowiskach. Z pewnością tak jest, ale to nie oznacza, że w mniejszych miejscowościach czy innych rodzajach firm znajomość języków nie jest potrzebna. Pomyśl, co w przypadku, gdy będziesz pracować w sklepie spożywczym i będziesz musiał obsłużyć obcokrajowca? To samo może mieć miejsce w hotelu, kinie, restauracji czy barze. Znajomość przynajmniej jednego języka obcego pozwoli Ci się porozumieć z klientami w większym stopniu niż jedynie znajomość polskiego. Krótko możemy więc odpowiedzieć na pytanie zadane w nagłówku - język obcy przydaje się w KAŻDEJ pracy. Co więcej, sama znajomość jakiegokolwiek języka obcego wpisana do CV już znacząco podnosi Twoją wartość w oczach każdego potencjalnego pracodawcy – nawet, jeśli na danym stanowisku nie jest to wymagane. Tak naprawdę, na dzisiejszej rozmowie kwalifikacyjnej, pytanie, jakie najprawdopodobniej usłyszysz, nie będzie brzmiało: “Czy zna Pan jakieś języki obce?” ale raczej “Ile języków obcych Pan zna?”.

 

Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane?

Na to pytanie z pewnością większość z nas odpowiedziałaby bez problemu – angielski! To prawda, angielski stał się językiem międzynarodowym na tyle uniwersalnym, że znając go będziemy mogli dogadać się z innymi także w Hiszpanii, Chinach czy Egipcie – niemal w każdym zakątku świata. Dlatego nie ma wątpliwości, że angielski naprawdę warto znać. Nie bez powodu jest on najczęściej wybieranym do nauki językiem obcym w szkołach. Jednak znajomość angielskiego na rynku pracy stała się już niejako standardem. Oczywiście, posługiwanie się tym językiem zawsze jest na plus, jeśli szukamy pracy. Ale są jeszcze inne języki, które dodatkowo mogą nam pomóc znaleźć dobrze płatną posadę. Jednym z nich na pewno będzie język niemiecki. Jest to język bardzo pożądany przez polskich pracodawców, ponieważ Niemcy to jeden z głównych krajów, z którymi Polska współpracuje w temacie handlu i transportu międzynarodowego. Dlatego znajomość języka niemieckiego naprawdę mocno pomaga w znalezieniu dobrej pracy i wyróżnieniu się spośród konkurencji. Innymi językami, których warto się nauczyć, będą na pewno także: rosyjski, chiński, wszelkie języki skandynawskie oraz francuski lub włoski. Znajomość któregoś z tych języków od razu stawia nas w gronie specjalistów, na których jest ogromne zapotrzebowanie na rynku i którzy już na starcie mogą zacząć zarabiać więcej niż ktoś, kto zna jedynie język angielski.

 

Znajomość języków obcych – realne korzyści

Czasem żadne argumenty nie przemawiają do nas tak dobrze, jak liczby. Spójrzmy więc na kilka faktów. Według badań przeprowadzonych w roku 2017 średnia płaca w Polsce wynosiła 4157 zł brutto. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę konkretną grupę pracowników - a konkretnie tych, którzy posługują się zaledwie językiem francuskim lub niemieckim - było to już średnio 6000 zł brutto. Pamiętajmy jednak, że to tylko średnia, bo około ¼ tych pracowników zarabiała miesięcznie ponad 9000 zł brutto. Czy teraz widzimy różnicę? A przecież to tylko jedne z bardziej popularnych języków obcych. Możemy więc sobie wyobrazić, jaką pensję otrzymują osoby posługujące się językiem chińskim czy norweskim. Większe zarobki to zdecydowanie mocny argument przemawiający za nauką języków obcych – ale na pewno nie jedyny. Na rynku jest ogromny popyt na pracowników znających przynajmniej dwa języki obce, a podaż, niestety, póki co niewielka. To stwarza realną szansę, by stać się mocno poszukiwanym na rynku pracy specjalistą - przecież znajomość języka to nie coś, z czym się rodzimy, ale czego każdy z nas może się nauczyć! Wszystko jest więc w Twoich rękach.