Ile czasu potrzeba by nauczyć się angielskiego w stopniu komunikatywnym?

Znajomość języka angielskiego jest dziś niemal obowiązkowa. Przydaje się nie tylko na wakacyjnych wyjazdach, ale coraz częściej jest również jedną z podstawowych umiejętności wymaganych w wielu przedsiębiorstwach. Komunikatywny angielski pozwala na lepsze warunki zatrudnienia i poszerza horyzonty w wielu aspektach życia. Ile czasu potrzeba, aby się go nauczyć?

 

Od czego zależy szybkość opanowania języka angielskiego?

Nauka języka obcego u każdego będzie przebiegała nieco inaczej. Trudno jednoznacznie określić czas, w którym można będzie się nim posługiwać w sposób komunikatywny. Inaczej będzie w przypadku szkoleń językowych dla dzieci, a inaczej dla dorosłych. Jednak co do zasady ważnych jest kilka kwestii. Mowa tutaj przede wszystkim o czasie poświęconym na naukę. Lepiej obcować z językiem systematycznie, niż poświęcać na niego wiele godzin z rzędu w dłuższych odstępach czasu.

Istotne są również metody nauki – osoby biorące udział w kursach zwykle zauważają lepsze i szybsze efekty niż te, które podejmują samodzielne kroki. Oprócz tego znaczenie ma też systematyczność oraz indywidualne predyspozycje – jedni potrafią się łatwo skupić, innym przychodzi to z trudem.

 

Kwartał, pół roku, a może rok?

Opanowanie języka angielskiego w stopniu komunikatywnym może zająć sporo czasu. Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu i konsekwencji wcale nie musi tak być. Jedni potrzebują na to rok, inni w pół roku osiągają satysfakcjonujące efekty. Właśnie dlatego warto znaleźć odpowiedni kurs językowy dla dorosłych albo dla dzieci. Z góry ustalona częstotliwość i terminy zajęć pomagają zachować dyscyplinę, a do tego możliwość rozmowy z native speakerami i wsparcie profesjonalistów nierzadko okazuje się kluczowe w przełamaniu barier i znaczącym przyspieszeniu całego procesu.