Grupowe zajęcia językowe. Jak to wygląda w praktyce?

Nauka języków obcych ma liczne zalety - dzięki ich znajomości nie tylko jesteśmy w stanie porozumiewać się z obcokrajowcami, ale też poszerzamy horyzonty i otwieramy sobie nowe ścieżki edukacji i rozwoju zawodowego. Jedną z częstych metod przyswajania języków są zajęcia grupowe. Jak jednak wyglądają one w praktyce i czym różnią się od zajęć indywidualnych?

 

Charakterystyka grupowych zajęć językowych

Zajęcia grupowe prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli, a czas jednej lekcji zamyka się zazwyczaj w przedziale od 30 do 90 minut. Dużą zaletą tego typu spotkań jest fakt, że, decydując się na nie, zapłacimy mniej niż w przypadku kursu indywidualnego - wszelkie koszty związane z wynajmem sali czy opłatą za materiały i zużycie mediów rozłożą się bowiem na wszystkich uczestników kursu. Ponadto udział w zajęciach grupowych umożliwi nam komunikowanie się w bardziej naturalny i autentyczny sposób - będziemy bowiem mieć regularną styczność z różnymi rodzajami akcentu i sposobu prowadzenia rozmowy. Jest to o tyle ważne, że używając języka obcego w życiu codziennym, prawdopodobnie będziemy kontaktować się głównie z osobami posługującymi się nim na swój własny sposób, nierzadko z silnym akcentem lub błędami językowymi.

Podczas gdy indywidualne kursy językowe oferują stosunkowo niewiele sposobów praktykowania konwersacji w języku obcym, zajęcia grupowe umożliwią nam udział w bardziej rozbudowanych ćwiczeniach. Będziemy więc mogli sprawdzić się np. w grupowych dyskusjach czy wieloosobowych inscenizacjach - w ten sposób przećwiczymy je w bezpiecznym, przyjaznym środowisku, to zaś doskonale przygotuje nas do późniejszego radzenia sobie w podobnych sytuacjach w życiu codziennym.

Ponieważ jednak nic nie jest doskonałe, również ta forma nauczania posiada pewne wady - wśród nich wymienić można np. fakt, że tempo pracy grupowej zawsze dostosowane jest do tych uczestników, którzy radzą sobie najgorzej. Jeżeli więc masz talent do języków obcych i robisz szybkie postępy, może powinieneś rozważyć przepisanie się na zajęcia indywidualne.