Dlaczego w języku angielskim jest tak dużo czasów?

Język angielski to jeden z najprostszych języków obcych. Wiele osób przeraża jednak ilość tzw. czasów, których jest aż 12. Warto jednak przyjrzeć się lepiej temu zagadnieniu.

 

Ilość czasów w angielskim

W zależności od tego, kogo zapytamy, możemy usłyszeć, że czasów w języku angielskim jest 12, a nawet 16. Warto jednak do razu zaznaczyć, że jest to duże uproszczenie. Anglicy i amerykanie mają tyle samo czasów co i my – przeszły, teraźniejszy i przyszły. W ten sam sposób opisują więc rzeczywistość. Jednak robią to z wykorzystaniem różnych konstrukcji, i to je nazywa się powszechnie czasami. Szkoła językowa Language Pro-Expert oferuje kursy języka angielskiego dla dzieci i dorosłych, podczas których można opanować język w mowie i piśmie. W tym również i czasy, które dla wielu osób są czymś strasznym i trudnym.

 

Czemu jest tyle konstrukcji?

W zależności jak bardzo rozłoży się język na czynniki pierwsze, popularnych „czasów” można wyliczyć 12 lub 16. Oczywiście warto zaznaczyć, że mamy przede wszystkim 4 konstrukcje dla każdego z 3 czasów. Czemu jest ich aż tyle? Anglicy zwyczajnie bardzo uprościli komunikację. Dzięki takiemu rozbiciu na kilka form uzyskują dokładną informację od rozmówcy i są w stanie precyzyjnie określić swój punkt widzenia. Przeszłości dotyczą: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous; teraźniejszość określają Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous; a przyszłość: Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous. Jeżeli po polsku powiem, że „idę do kina”, to wtedy pozostawiam informację niedopowiedzianą, jeśli chodzi o osadzenie w czasie, z kolei, gdy użyję danej konstrukcji po angielsku np. „I’m going to Cinema” (Present Continuous) mój rozmówca wie, że to się dzieje teraz, i nie muszę tego dookreślać w żaden sposób. Dlatego też w języku angielskim jest tak wiele form, ponieważ dzięki nim komunikacja jest jasna.