Dlaczego najmłodsi najlepiej przyswajają języki obce?

Małe dziecko nieustannie uczy się i zbiera doświadczenia – nie tylko życiowe. Od urodzenia do wieku dojrzewania wzrasta lawinowo liczba połączeń, czyli synaps, pomiędzy komórkami mózgowymi. Nic zatem dziwnego, że jest to idealny moment na rozpoczęcie nauki języka obcego. Kiedy warto rozpocząć z dzieckiem poznawanie słownictwa i zasad gramatycznych języka innego, niż ojczysty?

 

Okresy krytyczne rozwoju dziecka

Dzieci w życiu mają dwa okresy krytyczne – pierwszy w okolicy dwóch lat i drugi podczas dojrzewania. Doświadczenia zdobyte we wczesnej fazie wiekowej wpływają na ich rozwój, a zetknięcie w tym czasie z językiem obcym umożliwia szybsze przyswojenie wszystkich jego zasad. Maluchy uczą się poprzez immersję, czyli całkowite zanurzenie w języku, dlatego nawet przyswojenie kilku języków obcych jest dla nich naturalne. Udział w specjalnych kursach językowych nie powoduje u dzieci przemęczenia oraz przeładowania materiałem, a nauka przez zabawę, piosenki, wierszyki i gry przebiega bezproblemowo.

 

Skąd taka łatwość w nauce?

Przyczyn, z powodu których nauka języka obcego przychodzi z łatwością, jest wiele. Przede wszystkim młody umysł jest bardziej chłonny i podatny na przyswajanie wiedzy językowej. Dzieci nie mają oporów przed mówieniem w języku obcym. Maluchy mówią chętnie, nie wstydzą się popełniać błędów stylistycznych i gramatycznych, nie zwracają także uwagi na części wypowiedzi, których nie rozumieją – co przyspiesza używanie zdobytej wiedzy. Ponadto elastyczność ich aparatu mowy sprawia, iż łatwiej opanowują zasłyszane dźwięki, melodię języka, akcent oraz intonację. A to wszystko ma wpływ na szybkość przyswajania dodatkowego języka.