Dlaczego język francuski uchodzi za język dyplomacji?

Język francuski jest uważany za najbardziej romantyczny i wyjątkowy język na Świecie. Melodyka poetyckiego języka Moliera i Woltera  sprawia, że jest on uwielbiany przez wielu. Francuski jest kojarzony z poezją, kulturą i sztuką, a od XVII wieku, za sprawą Ludwika XIV stał się także językiem dyplomacji. Dowiedz się, jakie korzenie ma dyplomacja i dlaczego to właśnie język francuski jest uważany za jej kluczowy język.

 

Francuska dyplomacja, czyli krótka historia dworskich negocjacji

Język francuski wywodzi się z łaciny, z rodziny języków romańskich. W XVIII wieku był językiem międzynarodowym, głównie w kręgach dyplomacji i kultury. Aż do lat 70. XX wieku niewyobrażalne było, aby erudyta nie znał języka francuskiego. Wzór nowoczesnej dyplomacji narodził się podczas panowania króla Francji Ludwika XIV. Francuskie słowo diplomatie określa sztukę prowadzenia rozmów pokojowych, czyli negocjacji. Osobę, która wykonywała zawód dyplomaty w XVII wieku, obowiązywały zasady, które miały wyróżniać go spośród innych:

 • dostojny sposób bycia;
 • opanowanie do perfekcji dworskich manier;
 • bycie duszą towarzystwa;
 • umiejętne manipulowanie innymi;
 • znajomość słabych stron przeciwnika, a także jego obyczajów i kultury.

 

Jaką pozycję ma język francuski na świecie?

Język francuski należy obecnie do jednego z trzech języków dyplomacji, wykorzystywanych w Unii Europejskiej. Pozostałe dwa języki to: angielski i hiszpański. Liczba osób posługująca się językiem francuskim jest imponująca. Zgodnie z szacunkami z 2018 roku wynosi ona aż 300 milionów! Francuski zajmuje wysokie 5. miejsce w rankingu najbardziej popularnych języków świata. Co ciekawe, osoby porozumiewające się w języku francuskim zamieszkują nie tylko kontynent europejski, ale także Afrykę, Azję, tereny Bliskiego Wschodu oraz Kanadę. Jego znaczenie potwierdzają znane organizacje o zasięgu ogólnoświatowym, które uznały francuski za oficjalny język. Należą do nich m.in.:

 • UE (Unia Europejska),
 • OECD (Światowa Organizacja Handlu),
 • ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych),
 • FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej),
 • UA (Unia Afrykańska),
 • MTS (Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości),
 • NATO (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego).

 

Pomimo niezaprzeczalnie wysokiej pozycji i uznania języka francuskiego na Świecie, w Polsce niewiele osób może pochwalić się jego znajomością. Stosunkowo niewielka liczba nauczycieli tego języka oraz wybory rodziców sprawiają, że tylko blisko ponad 102 tysiące (dane GUS z przełomu 2017 i 2018 roku) polskich uczniów, obowiązkowo uczy się francuskiego. Przedstawiona sytuacja zadziwia, ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie na francuskojęzycznych pracowników. Szansą na sukces zawodowy w wielu dziedzinach, w tym dyplomacji jest nauka języka francuskiego. Z tego względu warto jak najwcześniej zadbać o swoją edukację językową!