Czy łacina to rzeczywiście język wymarły?

Czy warto w XXI wieku uczyć się języka łacińskiego? Jak najbardziej tak! Choć na co dzień, oprócz języka ojczystego posługujemy się przede wszystkim językiem angielskim, to znajomość łaciny naprawdę się przydaje. Nie chodzi tylko o możliwość zabłyśnięcia w towarzystwie znajomością łacińskich sentencji. Język łaciński rozwija umysł i pozwala spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy.

 

Język łaciński wymarł? Nic z tych rzeczy!

Faktem jest, że nie posługujemy się na co dzień łaciną, jednak nie oznacza to, że mamy do czynienia z językiem wymarłym. Łacinę można uznać natomiast za język martwy. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Zgodnie z definicją „język wymarły” to język, którego nikt nie używa. W przypadku języka martwego mamy do czynienia z tym, iż nie jest on używany jako język rodzimy. Uznawanie łaciny za język wymarły jest więc typowym przykładem błędnego rozumowania. Język łaciński jest powszechnie uznawany za język martwy, jednak mimo wszystko, ma się całkiem dobrze. Łacina jest m.in. językiem liturgii. Co więcej, uczona jest w szkołach jako język dodatkowy. Łaciny możemy uczyć się także na studiach, np. wybierając kierunki medyczne oraz w szkołach językowych.

 

Czy nauka łaciny musi być trudna?

Nauka języka łacińskiego nie musi być tylko smutną koniecznością, choć często bywa postrzegana w takiej kategorii. Wiele zależy od podejścia i doświadczenia nauczyciela, który musi przekazać uczniom dość trudne zasady posługiwania się łaciną. Skomplikowane zwroty oraz zasady gramatyki mogą zrażać, jednak grunt to podejść do nauki z pozytywnym nastawieniem. Wówczas możemy dostrzec piękno i wyjątkowość tego języka oraz w pełni docenić drzemiący w nim potencjał. Dzięki znajomości łaciny możemy w inny sposób spojrzeć na świat oraz zauważyć pewne schematy, które mają zastosowanie podczas posługiwania się poznanymi językami obcymi. Łacina rozwija, jest wyjątkowym treningiem dla umysłu oraz pozwala lepiej poznać wszystkie języki romańskie. Co więcej, znacząco pomaga w ich nauce, bo przecież to z łaciny wywodzi się m.in. język włoski. Nauka języków procentuje i trzeba mieć to na uwadze. Szukając drogi indywidualnego rozwoju, warto zdecydować się właśnie na naukę języka łacińskiego, który dzięki naszym staraniom, być może, przestanie być martwy, bo wymarły to na pewno nie jest.