Czy łacina to język wymarły?

Łacina może zostać obecnie określona co najwyżej jako język martwy, jednak na pewno nie jest wymarła. Wiele osób nadal się jej uczy. Nie jest ona powszechnie wykorzystywana, jednak pozostaje w obiegu, choć w niewielkim stopniu. Korzystają z niej chociażby lekarze. Z pewnością jeśli pojawia się taka możliwość, to warto podjąć się jej poznania. Pozwoli nam to na rozwój osobisty i pozyskanie nieco innego spojrzenia na otaczający nas świat.

 

Dlaczego nie możemy powiedzieć, że łacina wymarła?

Szkoły językowe nadal posiadają w swojej ofercie kursy z języka łacińskiego. Oznacza to, że nadal ktoś się nim posługuje. Jeśli sprawdzimy definicję języka wymarłego, to dowiemy się, że określa się w ten sposób, taki, który nie jest już stosowany przez nikogo. Z kolei określenie jej jako języka martwego będzie tu bardziej na miejscu. Oznacza to bowiem, że nie jest ona nigdzie stosowana jako język rodzimy. Powszechność łaciny nadal jest duża. Doskonale sprawę z tego zdają sobie osoby wierzące, gdyż jest ona językiem liturgicznym. Jest także wykładana na kierunkach medycznych, w licznych szkołach językowych, a czasami też w liceach.

Można więc powiedzieć, że łacina nadal jest powszechnie dostępna, choć wiele osób uznaje ją za trudną i nie chce się jej uczyć. Jej poznanie pozwoli nam, chociażby na lepsze zrozumienie wielu dawnych dzieł literackich, które pisane były właśnie po łacinie. Czytanie przekładu, nigdy nie będzie tym samym co oryginału i może nas bardzo wzbogacić.

 

Czy warto uczyć się łaciny?

Z całą pewnością tak. Łacina mimo iż delikatnie zapomniana nadal jest niezwykle cenna. Jej poznanie ułatwi nam również w późniejszym czasie poznawanie innych języków, w tym chociażby włoskiego, który się z niej wywodzi. Mimo iż jest to stary język nadal ma swoje miejsce w kulturze i nauce i pozwala na lepsze poznanie otaczającego nas świata, dzięki niemu patrzymy na świat z nieco innej perspektywy, pełniej go doświadczamy. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, warto zapisać się na kurs i poznać łacinę w całej okazałości. Z pewnością będziemy zadowoleni.