Czy język niemiecki jest trudny w nauce?

Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach to nie wyróżnik w społeczeństwie, powód do dumy. To taki sam praktycznie obowiązek jak nauka języka ojczystego czy matematyki. Choć zmienił się w ciągu ostatnich lat stosunek do nauki języków obcych, nadal pokutuje przekonanie, że jednym z trudniejszych do nauki języków jest język niemiecki. Czy tak jest naprawdę? Przekonajmy się.

 

Jak uczyć się języka — czego unikać, a co wdrażać w życie?

 Dawnymi czasy bardzo duży nacisk kładło się na naukę języka obcego w sposób sztywny, akademicki. Polegał on głównie na maszynowym poznawaniu setek słów z lekcji na lekcje z podziałem na daną tematykę, jak życie rodzinne i domowe, praca, podróże czy sytuacje z życia wzięte np. u lekarza, w recepcji hotelowej, w biurze, czy konkretnej branży zawodowej. Skutkowało to szybkim „wypaleniem” ucznia, zniechęceniem i ogólnie niskim postępem w nauce. Szczególnie ciężko od zawsze wszystkim kojarzyła się nauka języka niemieckiego. Do dziś dla wielu nie do pomyślenia jest opanowanie podstawowych zasad gramatycznych, które rządzą tym językiem. W ten sposób powoli dochodzimy do sedna problemu. A jest nim „opanowanie zasad”.

Jak uczyć się języków obcych?

Nauka drugiego czy też trzeciego języka obcego nie musi wiązać się ze ślęczeniem nad słownikiem. Kwestia ustalenia metody nauki, których na szczęście jest kilka i dla każdego typu czy to bardziej wzrokowca, czy słuchowca znajdzie się plan, który zakończy się sukcesem — nawet jeśli dotyczyć to będzie tak „trudnego” języka, jakim jest język niemiecki.

Niemiecki należy do grupy języków logicznych, którymi rządzą się konkretne zasady, których opanowanie wcale nie jest trudne, jeśli tylko poświęci się odrobinę swojej uwagi na ich poznanie. Oczywiście jest też trochę wyjątków, ale wcale nie jest ich mniej czy też dużo więcej niż w języku polskim, a przecież każdy przynajmniej na poziomie komunikatywnym go zna… Ważne jest określić właściwie potrzeby osoby, która chce podjąć się nauki. Dla jednych bowiem motywująca będzie nauka w grupie, a dla drugich tylko i wyłącznie kurs indywidualny.