Czy język hiszpański jest prosty w nauce? Fakty i mity

Język angielski w CV nie jest już wystarczający, dlatego też coraz więcej osób poszukuje możliwości nauki kolejnego, łatwego w przyswojeniu języka. Obiegowa opinia głosi, że jednym z najłatwiejszych jest hiszpański. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?

 

Bez chęci i zaangażowania ani rusz

W wielu klasyfikacjach stanowiących o „łatwości języków obcych”, hiszpański znajduje się na ich czele. Okazuje się jednak, że nie ma języka obiektywnie łatwego w nauce i to dla wszystkich osób na świecie. Wiele bowiem zależy od tego, który język jest ojczystym. Przykładowo dla Włocha, zdecydowanie łatwiejsze będzie nauczenie się hiszpańskiego, aniżeli dla Polaka. I to nawet pomimo tego, że wiele hiszpańskich słów jest przez nas intuicyjnie rozumianych.

Nauka języka obcego jest też wypadkową czasu, który chce się na ten cel poświęcić. Nawet przyswojenie względnie najłatwiejszego, będzie wymagało kilkuset godzin spędzonych na zaznajamianiu się ze słownictwem i gramatyką. Niezbędne może być przy tym korzystanie ze szkoleń językowych, których atutem jest czynna nauka umożliwiająca na szybkie wykształcenie postaw porozumiewania się. Takie szkolenia wzmacniają też motywację do nauki i pozwalają kontrolować postępy.

 

Wymowa? Do przyswojenia

Nauczenie się wymowy języka hiszpańskiego z pewnością nie należy do najtrudniejszych, przy czym także wymaga nieco uwagi. Zasady są jednak stosunkowo jasne, choć należy pamiętać, że w różnych hiszpańskojęzycznych krajach lub regionach, mogą nieco się różnić. Trzeba przede wszystkim pamiętać o licznych dialektach, których zrozumienie może być trudne, zwłaszcza dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z tym językiem.

Oczywiście nie warto się zniechęcać, bowiem im więcej praktyki i bezpośredniej pracy z lektorem, tym większe oswojenie się z językiem.

 

Gramatyka? Nie najłatwiejsza, ale logiczna

Gramatyka to zazwyczaj największe wyzwanie dla osób uczących się języków obcych. Niektóre zasady nie mają odniesienia w mowie ojczystej, co utrudnia intuicyjne zrozumienie części z nich. Na szczęście w języku hiszpańskim jest ich stosunkowo niewiele, a gramatyka – pomimo kilku kruczków – jest dość logiczna i spójna. Oczywiście najważniejsze jest zbudowanie solidnej bazy opartej na wielu ćwiczeniach, co pozwoli przejść do trudniejszych etapów nauki gramatyki języka hiszpańskiego.

Język hiszpański jest prosty w nauce dla tych osób, które poświęcą mu odpowiednio dużo czasu i naprawdę się zaangażują. Jeśli szukasz motywacji, by go przyswoić, skorzystaj z oferty naszej szkoły zlokalizowanej w Czechowicach-Dziedzicach.