Czy język francuski jest trudny w nauce?

W języku francuskim pisownia i wymowa są rozbieżne, dlatego przez wiele osób język ten uważany jest za trudny. W języku francuskim występują dźwięki, których nie ma w języku polskim i dla przeciętnego Polaka są trudne w wymowie. Czy jednak na pewno jest tak w rzeczywistości? Otóż niekoniecznie. Trudności w wymowie niektórych słów i wyrażeń można przełamać a z czasem całkowicie pokonać. Kluczowe jest jednak dobre zapoznanie się z zasadami fonetyki francuskiej.

Tak naprawdę język francuski nie jest jedynym językiem, w którym występują rozbieżności w wymowie i w pisowni – mnóstwo przykładów takich różnic można znaleźć w języku polskim czy też w angielskim, który uznawany jest za łatwy w nauce. Pewne ułatwienie stanowi fakt, że w języku polskim i francuskim występuje aż 6000 wyrazów, które wymawia się identycznie, a różnica tkwi jedynie w pisowni. Słownictwo jest stosunkowo łatwe do zapamiętania — nie jest abstrakcyjne, a wiele słów pochodzi z łaciny.

 

Francuska gramatyka

Wbrew powszechnie panującym opiniom gramatyka francuska jest prostsza, niż się wydaje. Odmianę czasowników francuskich można przyswoić w czasie jednych zajęć na kursie językowym, tym bardziej że większość czasowników odmienia się w sposób regularny. Wyjątków co prawda trzeba nauczyć się na pamięć, ale tak samo jest przy nauce języka angielskiego. Aby móc swobodnie porozumiewać się po francusku wystarczy poznać 100 czasowników nieregularnych.

Czasy w języku francuskim są logiczne i proste do zrozumienia oraz jest ich mniej niż w języku angielskim. Jeden czas jest wynikiem połączenia innych, a więc nauka czasów zwykle przychodzi dość płynnie. Pewną trudność może stanowić tryb łączący, który nie występuje w języku polskim i trzeba zrozumieć sposób jego stosowania.