Angielski w biznesie czyli kilka słów o business english

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest podstawową umiejętnością, bez której codzienne życie jest bardzo utrudnione. Ponadto swobodne porozumiewanie się po angielsku z obcokrajowcami daje wiele możliwości do rozwoju osobistego, a także zawodowego. Chcąc znaleźć pracę w międzynarodowej firmie, trzeba znać General English, chociażby w stopniu komunikatywnym. Jednak coraz częściej wymagany jest dodatkowo Business English. Aby dowiedzieć się co kryje się za tym terminem, czytaj dalej!

 

Czym jest Business English i czemu warto się go uczyć?

Angielski biznesowy to sposób na porozumiewanie się międzynarodowych specjalistów z różnych branż m.in.: finansów, marketingu, nowych technologii, turystyki, budownictwa. Pojęcie Business English wielu może odstraszać, ponieważ brzmi zbyt profesjonalnie i w związku z tym na pewno sprawia duże trudności w nauce. Nic bardziej mylnego! Biznesowy angielski opiera się w dużej mierze na General English, natomiast wprowadza specjalistyczne słownictwo biznesowe oraz charakterystyczne zwroty grzecznościowe i formalne wyrażenia – umożliwia to swobodniejsze i pewniejsze nawiązywanie lub podtrzymywanie kontaktów biznesowych, a także wypowiadanie się w oficjalny sposób, kiedy wymaga tego charakter sytuacji.

Dodatkowo nauka Business English kształtuje także niezbędne umiejętności w biznesie związane z korespondencję mailową, sporządzaniem raportów, przygotowywaniem prezentacji, prowadzeniem negocjacji. Zatem dzięki znajomości Business English możesz podnieść swoje kwalifikacje, które pomogą Ci w uzyskaniu upragnionej pracy lub awansu na wyższe stanowisko. Co więcej, angielski biznesowy przydaje się także poza budynkiem biura, w codziennych, ale oficjalnych sytuacjach np. w urzędzie. 

Jak w praktyce wyglądają zajęcia z nauki angielskiego w biznesie?

Lekcje biznesowego angielskiego zazwyczaj prowadzone są z osobami, które potrafią porozumiewać się po angielsku w codziennych sytuacjach – dlatego powinieneś znać ogólny język angielski co najmniej na poziomie B2.

Kurs językowy Business English daje możliwość wyboru specjalizacji związanej z profilem zawodowym. Dlatego też lekcje angielskiego w biznesie nie będą jednakowe np. dla branży z sektora finansów i bankowości oraz dla branży turystycznej – podstawową różnicą będzie inne słownictwo. Jednak niezależnie od specjalizacji elementem wspólnym jest cel, czyli poznawanie świata biznesowego od strony językowej oraz kształtowanie umiejętności interpersonalnych. Dlatego zajęcia z Business English łączą różne metody kształcenia – naukę poprzez materiały audiowizualne, podręczniki, ale przede wszystkim poprzez ćwiczenie hipotetycznych sytuacji takich jak: rozmowa kwalifikacyjna, prezentacja, pisanie oficjalnych maili, sporządzanie raportów, negocjacje. Pamiętaj, że podczas nauki najważniejsza jest praktyka, ponieważ dzięki niej zdobyta wiedza zostaje utrwalona i jednocześnie przekształcona w realne umiejętności. Dlatego najlepszym sposobem na naukę Business English jest skorzystanie z kursu szkoły językowej.